Czy białe wina to trunki na każdą okazję?

Wiele osób kojarzy białe wina z lekkością, delikatną kwasowością i świeżością. To trunki, które możemy pić samodzielnie lub delektować się nimi w towarzystwie posiłków. Czy jednak warto jest je mieć zawsze w domowym barku? Co mają co zaoferowania i dlaczego są tak niedoceniane?

Kult czerwieni

Od wielu lat to czerwone wina kojarzą się nam z przyjęciami, romantycznymi kolacjami. Dobrą prasę tego typu trunkom zrobiła… ich barwa! Czerwień kojarzy się z miłością, namiętnością i sukcesem. Wina czerwone uchodzą również za te bardziej treściwe, co bywa krzywdzące dla ich jaśniejszych odpowiedników. Dopiero od kilku lat, coraz więcej osób przekonuje się stopniowo do win białych, traktując je na równi z czerwonymi. Uczymy się również dobierać odpowiedni trunek do zaserwowanego posiłku.

Białe wina zawsze warto mieć pod ręką

Białe wina sprawdzają się jako trunek spożywany przede wszystkim w miesiącach wiosennych i letnich. Są lekkie, świeże, zazwyczaj towarzyszą im nuty owocowe i kwiatowe. Będą więc idealnym wyborem zarówno jako towarzysz lekkiego posiłku w rodzinnym gronie, jak i popołudnia spędzanego z gronie przyjaciół.

Nadają się jednak nie tylko do picia. Mają również szerokie zastosowanie w kuchni! Białe wina wprost idealnie komponują się z owocami morza, białym mięsem, rybami czy warzywami. Jeśli chcemy przygotować zachwycające risotto lub paellę tego trunku nie może w nich zabraknąć. Delikatnie podkreślą smak poszczególnych składników, uzupełniając je delikatną kwasowością.

Pyszne wina z różnych części Europy

Smakosze win z pewnością docenią głęboki smak Viho Verde Alvarinho, pochodzącego z Portugalii. Posiada ono intensywny, owocowy charakter. Możemy wyczuć w nim brzoskwinie, jabłka, śliwki, ale dominują cytryny. Całość tworzy idealny balans między kwasowością, a słodyczą. Viho Verde Alvarinho to wino, którego trzeba spróbować, delektując się przepięknym widokiem natury.

Co ciekawe, niezwykle interesujące wina pochodzą… z Austrii! Prawdziwym flagowcem wśród nich jest Gruner Veltliner. To kolejny trunek o bogatym, owocowym smaku. Tu wyczujemy jednak nie tylko nuty ananasa i mango, ale też bardzo często biały pieprz i nieco nut kwiatowych. Pod nazwą Gruner Veltliner znaleźć można wiele fascynujących trunków, które bardzo różnią się między sobą smakiem, co zachęca do dalszego kosztowania!

Ile powinno kosztować dobre wino?

Tutaj tak naprawdę nie ma reguły. Można znaleźć przyzwoite wino za 200 złotych, ale można również kupić pyszny trunek za 40 złotych. O wyborze powinno decydować przeznaczenie wina, jego rocznik, szczepy, z których powstało czy metoda produkcji. Jeśli zależy nam na naprawdę dobrym winie, cena nie powinna grać tu pierwszych skrzypiec. Warto jednak zasięgnąć porady od kogoś zaufanego.

Białe wina dobrej jakości – gdzie kupić?

Białych win nie brakuje na sklepowych półkach. Znajdziemy je nie tylko w dużych marketach, ale też w osiedlowych dyskontach. Jeśli jednak zależy nam na winie, które będzie wyjątkowe, zrezygnujmy z popularny, reklamowanych trunków.

Możemy więc udać się do specjalistycznego sklepu, który zajmuje się jednie lub głównie sprzedażą wina. Tam, obsługa z pewnością pomoże nam w dokonaniu najlepszego wyboru. Nie szczędźmy jej jednak szczegółów na temat przeznaczenia trunku. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać taki, które idealnie dopasowany będzie do okazji.

Bogaty wachlarz win białych, można znaleźć również w sieci. Wybrane sklepy internetowe posiadają trunki z całego świata, w szerokiej rozpiętości cenowej. Poszukiwanie tego najlepszego bardzo ułatwiają filtry, które można zastosować. Wystarczy podać kluczowe informacje jak typ wina, szczep winorośli, smak, przedział cenowy, styl czy kraj pochodzenia. Pozwoli to zawęzić wybór do minimum i na tej podstawie wybrać to wino, które będzie najbardziej odpowiadać naszym potrzebom.

Wpis powstał przy współpracy z portalem Wina.pl