Czym właściwie jest geodezja?

Geodezja to nauka o Ziemi, której zadaniem jest wyznaczanie jej kształtów i rozmiarów oraz określaniem położenia względem siebie danych punktów, znajdujących się na konkretnej powierzchni. Brzmi skomplikowanie, ale prościej mówiąc – geodezja to badanie ukształtowania terenu i sprawdzanie różnic wysokościowo-sytuacyjnych pomiędzy danymi punktami. W codziennym życiu z geodezją mamy niewiele do czynienia, aż do momentu kiedy chcemy zakupić działkę lub wydzielić nieruchomość. Wówczas dobrze wiedzieć czym zajmują się geodeci i w jaki sposób znaleźć dobrego specjalistę, któremu możemy powierzyć wykonanie niezbędnej dokumentacji na przykład do budowy domu.

W jaki sposób można zostać geodetą?

Pierwszym krokiem do uzyskania zawodu geodety jest ukończenie studiów wyższych na kierunku geodezja lub geodezja i kartografia. Po ukończeniu pierwszego stopnia otrzymuje się tytuł inżyniera, a po ukończeniu drugiego stopnia – magistra inżyniera. Po zakończeniu studiów i uzyskaniu dyplomu można podjąć pracę w zawodzie, ale wyłącznie w istniejącej już firmie. Aby mieć własną firmę trzeba uzyskać jeszcze odpowiednie uprawnienia poprzez zdanie egzaminu państwowego przed Komisją Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Dodatkowym warunkiem jest wykazanie minimum trzyletniej praktyki zawodowej z zakresu uprawnień (pomiary geodezyjne, mapy do celów projektowych, wytyczanie lub podział budynków). Praca geodety to połączenie pracy biurowej z pracą w terenie (pomiary geodezyjne). Geodeta powinien cechować się dobrą wyobraźnią przestrzenną i myśleniem matematyczno-logicznym. Dodatkowo ważna jest też szybka nauka działania różnego rodzaju sprzętów elektroniczno- informatycznych. W tej pracy często korzysta się ze skomplikowanych urządzeń geodezyjnych. Podsumowując geodeta jest specjalistą od badania wymiarów i obszarów Ziemi, a także zmian, które zachodzą na jej powierzchni. Pomiary geodezyjne oraz tworzenie w oparciu o nie dokumentacji to chleb powszedni każdego geodety.

Firma geodezyjna – rzetelna, solidna, dokładna

Jeżeli jesteś po drugiej stronie i po prostu potrzebujesz sprawdzonej i rzetelnej firmy, która zajmie się takimi kwestiami jak – pomiary geodezyjne, tworzenie map do celów projektowych lub wydzielenie nieruchomości – powinieneś kierować się przede wszystkim dobrymi opiniami poprzednich klientów. Pokazanie referencji oraz dyplomu potwierdzającego rzetelność i lata doświadczeń w branży – powinno zasygnalizować ci, że podjąłeś dobrą decyzję. Warto dodatkowo sprawdzić czy firma korzysta z nowoczesnych urządzeń do pomiarów i w czym dokładnie specjalizuje się dane biuro geodezyjne.

Podział działki Myślenice wykonasz wraz z Hilevelgeodezja.pl