Do czego potrzebny jest sprawdzony geodeta? Przyda się przy budowie domu!

Masz w planach budowę domu jednorodzinnego? W takim razie bez wątpienia przyda Ci się geodeta. Czym tak naprawdę zajmuje się ta osoba? Sprawdzamy.

Jeżeli planujesz budowę domu, z pewnością jednym z Twoich pierwszych kroków będzie zakup działki. Przede wszystkim powinieneś się zatem dowiedzieć, jakie są granice nieruchomości. To między innymi tym zajmuje się geodezja! Warto pamiętać, że również podział działki jest wykonywany przez geodetę. To oznacza, że jeżeli wraz z rodzeństwem otrzymaliście w spadku spory kawałek ziemi, to możecie go łatwo podzielić właśnie przy pomocy usług doświadczonego specjalisty.

Sprawdzony geodeta musi posiadać fachową wiedzę

Taki specjalista powinien posiadać specjalne kwalifikacje, co jest wynikiem wieloletniej nauki, a także zdanego egzaminu państwowego. Oprócz tego musi on również posiadać doświadczenie praktyczne, najlepiej na danym terenie, co sprawi, że poczujesz się bezpieczniej, kiedy będzie on wykonywał prace również na Twojej działce. Jednym z pierwszych dokumentów, jakiego będziesz potrzebował jest specjalna mapa do celów projektowych. To również leży w gestii geodety, aby ją wykonać. Fachowiec wykonuje niezbędne pomiary, a następnie nanosi je właśnie na ten dokument. Następne kroki, jakie podejmuje specjalista jest wytyczanie obiektu budowlanego. To właśnie ten krok jest również wpisywany do dziennika budowy. Na tym rola geodety się nie kończy, ponieważ jest on również potrzebny do wykonania pomiarów po wykonawczych budynku. Musi on następnie dostarczyć informacji o nowo powstałym obiekcie, tak aby zostały one wpisane w ewidencji gruntów oraz budynków.

Praca geodety jest skomplikowana

Sprawdzony geodeta nierzadko spędza bardzo wiele godzin na swojej pracy. Jest to żmudne i skomplikowane zajęcie, które wiąże się również z koniecznością korzystania z nowoczesnych sprzętów. Warto byś wybrał do wykonania tych wszystkich czynności osobę godną zaufania, która na pewno podejdzie do tego rzetelnie. Najlepszych fachowców znajdziesz w firmie HiLevel Geodezja Wieliczka, która na polskim rynku istnieje już od bardzo długiego czasu.