Druk termiczny

Sztuka poligraficzna wcale nie odeszła do lamusa i choć coraz częściej stawia się na rejestrowanie myśli na nośnikach cyfrowych to dalej można liczyć na stare, sprawdzone czcionki drukarskie. Jednakże i w tej dyscyplinie zachodzą poważne zmiany, które mają na celu udoskonalenie procesów drukowania i wpłynąć na zwiększenie jakości wydruku. Ze względu na jakość druku, szybkość oraz postęp technologiczny druk staje się coraz to bardziej popularny oraz jest używany głównie w branży lotniczej, bankowej, rozrywkowej, detalicznej, spożywczej i medycznej.

Druk termiczny

Jedną z najnowszych technik oferowanych przez zakłady poligraficzne jest druk termiczny. Poniżej przedstawimy reguły powstawania takiego wydruku i odpowiemy na pytanie do czego jest on przede wszystkim używany. Zacznijmy od podstaw. Druk termiczny to technika, w której obraz drukowany jest na papierze termicznym za pomocą ciepła. Ciepło takie jest zapewniane przez kontrolowaną głowicę drukującą. Specjalny papier termiczny ma z kolei powłokę wrażliwą na ciepło, która umożliwia wytwarzanie znakowania przez ciepło. Trzeba tutaj zauważyć, że druk termiczny nie wykorzystuje tuszu ani tonera w przeciwieństwie do wielu innych form drukowania, ale w dużej mierze zależy od papieru termicznego do produkcji obrazów.

Istnieją dwa bazowe rodzaje metod druku termicznego: bezpośredni druk termiczny i druk termotransferowy. W przypadku pierwszego z nich ciepło z głowicy jest doprowadzone bezpośrednio do papieru termicznego. Należałoby zauważyć, że nowoczesny papier termiczny jest znacznie bardziej odporny na wpływy środowiskowe niż dotychczas, dzięki czemu kolor pozostaje świeży nawet przez kilka lat. Z kolei druk termotransferowy wykorzystuje specjalną folię termotransferową, aby uzyskać nadruk na papierze. Gładka powierzchnia takiej folii zapewnia drobny i ostry nadruk z lekkim połyskiem.

Taśma termotransferowa

Technika druku termicznego jest także bardzo popularna i często wykorzystywana w tworzeniu etykiet ze względu na optymalną szybkość drukowania. Taśma termotransferowa stosowana jest z powodzeniem jako podstawa do drukowania wszelkiego rodzaju etykiet oraz paragonów. Uzyskiwane etykiety termotransferowe przeznaczone są do znakowania rozmaitych opakowań jednostkowych bądź zbiorczych.

Tagi: , ,