Jak przygotować pokój dziecięcy?

Choć wakacje trwają w najlepsze, rodzice coraz częściej rozglądają się za akcesoriami meblowymi, które można będzie umieścić w dziecięcym pokoju. Mają świadomość tego, że szkoła zbliża się wielkimi krokami i robią wszystko, aby rozpoczęcie nowego roku szkolnego było dla dzieci możliwie jak najmniej traumatyczne. Na jakie meble dziecięce należałoby więc zwrócić szczególną uwagę?

Właściwe biurko to podstawa

Biurka dziecięce pojawiają się zarówno w pokojach nastolatków, jak i przedszkolaków i wielokrotnie zalicza się je do tych mebli, na których nie można nigdy oszczędzać. To właśnie one pozwalają na naukę w komfortowych warunkach, goszczą komputer, umożliwiają czytanie książek i szereg innych aktywności. Dobrze dobrane towarzyszą dzieciom przez lata, budzą pozytywne skojarzenia i zachęcają do zasiadania przy nich nawet te osoby, które nie odczuwają szczególnie dużej radości z nauki. Oczywiście, nie wszystkie są tak samo atrakcyjne, przed zakupem dobrze jest zatem zastanowić się zarówno nad potrzebami dziecka, jak i nad opcjami pokoju. Podobnie, jak inne akcesoria meblowe, biurka powinny rosnąć razem z dziećmi, należałoby więc stawiać na te w stonowanej kolorystyce, wyposażone w szafki oraz szuflady, z wysuwanym blatem bądź ze skrytkami na dziecięce drobiazgi. Najbardziej wytrzymałe są, oczywiście, biurka drewniane, dobrze jest jednak pamiętać o tym, że wymagają one pewnych zabiegów impregnacyjnych, które staną się obowiązkiem rodziców.

Idealne miejsce na książki oraz zeszyty

Nie tylko zakup biurka przypomina o nieuchronnie zbliżającym się początku roku szkolnego. Każdy kolejny rok nauki to kolejne książki oraz zeszyty. Planując meble do pokoju dziecka warto zatem zatroszczyć się o miejsce, w którym można będzie je gromadzić. Miejsce to powinno znajdować się w zasięgu wzroku ucznia, a dostęp do pomocy szkolnych nie powinien być utrudniony. Jeśli więc myślimy o regale na książki, upewnijmy się, że nie jest on za duży dla malucha i że można z niego korzystać z łatwością, bez ryzyka kontuzji. Podobnie, jak biurko, powinien być on wykonany z solidnego materiału. Jeśli sprawia wrażenie niestabilnego, warto pomyśleć o przytwierdzeniu go do ściany na stałe tak, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy choćby próbując dostać się na najwyższą z półek.

Tagi: , ,