Jakich produktów należy unikać na zdrowej diecie?

Dziś już nawet najmłodsze dzieci potrafią odróżnić wartościowe, dobre i zdrowe jedzenie od tego niezdrowego. A czy sam potrafisz to zrobić? Jeżeli nikt cię tego nie nauczył i na własną rękę nie zainteresowałeś się tym tematem, być może nie wiesz nawet, co takiego szkodzi twojemu ciału, a co je usprawnia i uzdrawia. Niektóre pokarmy z diety wypadałoby całkowicie wykluczyć, jeżeli chce się dbać o swój organizm. Oto lista tych wyrobów, których powinieneś unikać albo które powinieneś jeść przynajmniej jak najrzadziej. Ograniczenia czasami bywają lepsze od całkowitych zakazów.

Uważaj na napoje.

Wyglądają niepozornie, bo przecież nie służą do zaspokajania apetytu i zwykle trudno się nimi nasycić, a jednak potrafią zawierać olbrzymie ilości kalorii. Woda tych kalorii nie ma, ale słodkie gazowane napoje i soczki – owszem. Już w stu mililitrach coli znajdziesz 42 kcal, a taką porcją nie zaspokoisz swojego pragnienia. Jeżeli już sięgniesz po gazowany napój, na pewno wypijesz przynajmniej jedną całą jego butelkę, a w ten sposób prowadzi do organizmu ok. 500 kcal! Nie wierzysz? Kalkulatory dietetyczne same pokażą ci, że te wartości są prawdziwe. A pięćset kalorii to jednak olbrzymia wartość, którą równie dobrze mógłbyś przyjąć ze zdrowym i sycącym obiadem.

Zdrowe jedzenie

Zdrowe żywienie nie jest też jedzeniem obfitującym w cukry proste. Ten typ węglowodanów nie niesie ze sobą żadnych wartości odżywczych. Może jedynie zaspokoić twój głód, ale nie na długo, bo jednak cukry błyskawicznie przetwarzane są w energię, więc jeśli od razu ich nie zużyjesz, odkładają się pod postacią tkanki tłuszczowej, czego na pewno byś nie chciał. A cukier to nie tylko słodycze. Występuje on również w pieczywie i ogólnie rzecz biorąc różnych wyrobach wykonanych z białej mąki pszennej. Jeśli chcesz je dalej jeść, wybieraj te ciemne. Zdrowe jedzenie to właśnie pieczywo czy makarony wykonane z mąki pełnoziarnistej.

Pamiętaj jednak, że jedzenie to nie wszystko.

Oczywiście jest to najważniejsze, abyś zdrowo się odżywiał, ale powinieneś też przy okazji ćwiczyć. Regularny fitness pozwoli ci jeszcze lepiej zadbać o ciało i duszę. A jeśli za aerobikiem nie przepadasz, znajdź dla siebie inny sport, z którego będziesz czerpać prawdziwą przyjemność.

Tagi: ,