Lampy do salonu dla Ciebie!

Gdy urządzamy nasze mieszkanie, często koncentrujemy uwagę na każdym detalu; to detale bowiem gwarantują nam udaną oraz piękną całość. Pieczołowicie wybieramy kolor ścian, zasłon, podłogi, dopasowujemy poduszki i rozmaite bibeloty oraz drobiazgi (takie jak świeczniki, figurki nadające wnętrzu charakteru i klimatu). Nie powinniśmy jednak zapominać również o oświetleniu; to ono bowiem może wydobyć (bądź ukryć) wszelkie auty wnętrza – optycznie je powiększyć bądź zmniejszyć, nadać mu przytulności lub wyglądu srogiej, ciemnej jaskini.

Wybór oświetlenia

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy, a nawet jaki kolor oraz moc będą miały żarówki. Jeżeli chodzi o lampy do salonu – bardzo często wybieramy stojące, o dużych abażurach, dające ciepłe, rozproszone światło. Podobnie zresztą z lampami do sypialni. Popularnością w ostatnich czasach cieszą się także spoty sufitowe – chętnie umieszczamy je w łazienkach i kuchniach, lecz nie tylko; właściwie zaaranżowane mogą z powodzeniem stać się oświetleniem sypialni i salonu. Kupujemy również lampy do szynoprzewodu – dostępne są one w najróżniejszych kształtach oraz rozmiarach, nie ma zatem obaw, że nie uda nam się dopasować właściwych do naszych wymagań oraz potrzeb. Ważne jest, by dopasować rodzaj oświetlenia do pomieszczenia – w sypialni bardzo dobrze sprawdzi się ciepłe, rozproszone światło, natomiast w kuchni – jasne i energetyczne oświetlenie. Jeżeli urządzamy pokój dziecka, możemy skusić się na dostępne w wielu sklepach wesołe, fantazyjne źródło światła w kształcie np. serduszek, chmurek bądź zwierząt. Mały domownik z pewnością będzie zadowolony z tak pięknego elementu nadającego pokojowi beztroskiego i uroczego charakteru. Nie wolno zapominać również o kolorze oświetlenia – należy dobrać go w ten sposób, aby odpowiednio zgrywał się z resztą wnętrza i nie powodował “zgrzytu”.

Jak dopasować lampę do pomieszczenia?

Nawet te najbardziej uniwersalne kolory, jak czarny oraz biały, należy z rozmysłem zaaranżować i dopasować do kolorystyki pozostałych fragmentów występujących w pomieszczeniu. Inaczej bowiem możemy uzyskać efekt przytłoczenia bądź kiczu – a tego przecież nie chcemy. Warto ponadto pamiętać, aby wybierać oświetlenie energooszczędne – takie żarówki dają tyle samo (bądź nawet więcej) światła, co te tradycyjne, natomiast są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska. Przy odrobinie wysiłku i kreatywności można więc z powodzeniem zaaranżować nasze wnętrze jasno i przestronnie.