Ogrzewanie kościoła – to możliwe i niedrogie

Kościoły i obiekty sakralne większości z nas kojarzą się z chłodnymi miejscami i grubymi murami. To ma wpływ nie tylko na samopoczucie wiernych, ale i na kondycję ścian oraz dzieł sztuki, które znajdują się wewnątrz. Ogrzewanie tak dużej kubatury może być naprawdę kosztowne. Czy można dokonać tego taniej?

 

PROMIENNIK CIEPŁA – ROZWIĄZANIE PROBLEMU

 

Promiennik podczerwieni, a właściwie cały ich system pozwoli na ogrzanie kościoła w całości czy też innego obiektu sakralnego. To urządzenia szczególnie polecane przez konserwatorów zabytków. Nie oddziałują negatywnie ani na mury, ani na dzieła sztuki, które zostały zgromadzone wewnątrz. Promiennik ciepła nie ogrzewa powietrza, a obiekty oraz osoby, które znajdują się w jego polu działania. Oznacza to, że posiadając reflektor ciepła, może uniknąć wilgoci oraz zagrzybienia ścian, dzięki czemu remonty będą mogły odbywać się rzadziej.

 

Co więcej, promiennik podczerwieni nie ma negatywnego wpływu na dzieła sztuki. Dzięki czemu, obrazy czy malowidła ścienne na dłużej zachowają swój kolor i nie zniszczy ich wilgoć.

 

System złożony z promienników, może również znacznie podnieść komfort wiernych podczas mszy. Nawet zimą, nie muszą marznąć, opatuleni w ciepłe płaszcze. Uruchamiając promienniki, będą mogli skoncentrować się na modlitwie w ciepłym i tak ważnym dla nich miejscu. Nie trzeba uruchamiać promienników na kilka godzin przed mszą. Bardzo istotną zaletą urządzeń jest to, że emitowane przez nie ciepło odczuwalne jest natychmiast po uruchomieniu. Można więc włączyć je chwilę przed nabożeństwem i tuż po nim je wyłączyć.

 

PROMIENNIK PODCZERWIENI NIE WPŁYNIE NA ASPEKT ESTETYCZNY

 

Jeśli chodzi o promiennik ciepła, producenci zaprojektowali urządzenia specjalnie dla kościołów i obiektów sakralnych. Są dyskretne i niewielkich rozmiarów. Można umieścić je w miejscu styczności ściany z sufitem lub na balkonach, albo kolumnach. Wiele zależy od budowy danego obiektu. Warte uwagi są promienniki TERM2000, których producent oferuje instytucjom kościelnym aż 10 lat gwarancji. To niezawodne urządzenia, które nie będą rzucać się w oczy.

 

Przed dokonaniem zakupu, warto jednak zasięgnąć porady specjalistów. Tych można znaleźć w firmie Irsystem. Na stronie internetowej IRSystem.pl można znaleźć różne modele promienników wraz z ich opisem. Umieszczono tam również przykładowe realizacje wykonane przez Irsystem oraz dane kontaktowe do przedsiębiorstwa. Po wstępnych ustaleniach, eksperci przyjadą we wskazane miejsce i dokonają niezbędnych pomiarów. Mają one wpływ na liczbę, rozmieszczenie oraz moc reflektorów ciepła. Na ich podstawie powstanie projekt rozmieszczenia systemu dogrzewania, złożonego z promienników. Po zaakceptowaniu propozycji firmy Irsystem, ekipa przystąpi do jej realizacji. Ta trwać będzie zaledwie kilka dni. Na koniec pracownicy podpowiedzą jak korzystać z promienników, aby służyły jak najlepiej, przez jak najdłuższy czas.