Po co nosi się aparat na zęby?

Niezwykle wiele osób boryka się z defektami zgryzu, nawet o tym nie wiedząc. Jedynym ratunkiem jest aparat na zęby. Kluczowe sprawy, jakie powinien w trakcie wizyty nam objaśnić dentysta, to jakie są koszty i typy aparatów. W jakich przypadkach go zakładać? Przede wszystkim kiedy mamy paradontozę (tendencja do bardzo słabych zębów – kruchliwość, złe umiejscowienie), wadliwość od dziecka lub też gdy sepleni. Typy aparatów: dla dzieci najbardziej odpowiedni będzie ortodontyczny ruchowy, wtedy jeszcze zgryz nie jest do końca ukształtowany, w związku z tym poradzi sobie bardzo dobrze. Inaczej jest u osób dorosłych.

Kości i zęby są już ukształtowane, więc doskonałym wyjściem jest aparat ortodontyczny stały. Powinno się go nosić na zębach przez okres kilku miesięcy, natomiast przed wizytą najlepiej zaznajomić się z rozwiązaniami i typami aparatów. Na założenie nigdy nie jest za późno – jedyny warunek to trzeba posiadać większość własnych zębów. Dla kogo aparat jest perfekcyjny? Aparat ruchowy można używać do 24 roku życia, najlepiej jednak zacząć zastanawiać się nad tym, gdy maluch ma 6 lat. Pozytywem wczesnego reagowania skutkuje szybkim polepszeniem stanu uzębienia. W przypadku osób dorosłych leczenie może potrwać nawet i dwa lata. Dla zdrowych osób, które nie mają żadnych chorób towarzyszących aparat można założyć bez problemu, natomiast absolutnie nie powinny go nosić osoby, które mają kłopoty z cukrzycą, cierpiące na białaczkę bądź posiadające choroby hormonalne. Jak wygląda zakładanie aparatu?

Choć sam proces zakładania nie jest długi, tak już proces przygotowawczy tak. Głównie tu chodzi o wyleczenie wszystkich pozostałych zębów. Przed jego założeniem powinno się zrobić: zdjęcia rentgenowskie, usunąć kamień nazębny, wyleczyć zęby z próchnicy i przygotować odlewy szczeki pacjenta. Co w związku z higieną? Każdy lekarz powinien zademonstrować zasady czyszczenia zębów z aparatem i wskazówki co robić, kiedy coś się z aparatem stanie. Jego zakładanie nie jest bolesne i trwa około godziny. Inne formy higieny np. wybielanie zębów należy poczekać, może to niestety nadszarpnąć strukturę aparatu.

Wpis powstał przy współpracy z Maliccy-stomatologia.pl