Pończochy do światłowodów

Światłowodem nazywamy zamkniętą strukturę, bez żadnej barwy wykonanej z włókna szklanego. Struktura ta ma za zadanie propagować światło jako medium informacji. Włókno światłowodowe wielkością można porównać do ludzkiego włosa. Największymi zaletami światłowodów jest zasięg oraz pasmo transmisji, które jest nieporównywalnie lepsze i większe niż dla innych mediów transmisyjnych.

Czym jest światłowód?

Powszechnie światłowody kojarzą się raczej z przesyłaniem połączenia sieciowego, lecz włókna te są stosowane również w medycynie (na przykład w dziedzinie optyki), lecz również w telewizji kablowej.

Działanie światłowodu nie wykorzystuje prądu elektrycznego, lecz modułową falę świetlną. Światłowody również nie są emiterami promieniowania pola elektromagnetycznego.

Jako pewnym dodatkiem do włókien światłowodowych są pończochy do światłowodów. Pończochy te są stosowane do przelotowego, czołowego, do wdmuchiwania lub miejscowego przeciągania światłowodów. Pończochy gwarantują samozaciskowe wciąganie oraz równocześnie zapobiega przed ich zerwaniem w czasie procesu wciągania bądź wdmuchiwania.

Jak pracować z światłowodem?

Kolejną pomocną rzeczą przy stosowaniu włókien jest wdmuchiwarka, która przy użyciu sprężonego powietrza przy równoczesnym użyciu mechanicznego podajnika, pozwala to na podniesienie kabla światłowodowego wewnątrz rury unikając zjawiska tarcia o ścianki wewnętrzne co pozwala przesuwanie włókien na większe odległości. Aby zmniejszyć tarcie stosowane są również płyny poślizgowe. Przy tej metodzie są wykorzystywane dwa sposoby wspomagania mechanicznego: metoda tłoczkowa i strumieniowa.

Przy zastosowaniu wdmuchiwarek stosowane są trzy różne metody: pierwsza to ta wspomniana wyżej, kolejną jest zastosowanie samego sprężonego powietrza, a trzecią metodą jest użycie wody pod ciśnieniem przy jednoczesnym użyciu podajnika mechanicznego. Produkcja wdmuchiwarek rozpoczęła się dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Producent wdmuchiwarek do światłowodów gwarantuje o ich niezawodności i możliwości ciągłej kontroli nad wciąganym światłowodem dzięki wykorzystaniu automatycznych rozwiązań w produkowanym przez nich sprzęcie. Wdmuchiwarki te kontrolują na bieżąco nacisk mierzony w niutonach, w przypadku gdy nacisk zbliży się do punktu granicznego cały proces zostaje natychmiastowo zatrzymany, żeby nie uszkodzić kabla światłowodu.