Psycholog

Czasem w życiu rodziców wychowujących dzieci przychodzi taki moment w którym, rodzice bez pomocy psychologa nie potrafią sobie poradzić z własnym dzieckiem. W takim przypadku mają oni kilka możliwości kontaktu z psychologiem. Pierwszą opcją jest psychoterapia dla rodziców, która polega na spotkaniach z psychoterapeutą rodzica do którego dziecko zostało zapisane. W trakcie takich spotkań rodzic dowiaduje się jak ma postępować z “trudnym dzieckiem”, aby wspólnie mogli mu pomóc.

Kolejną opcją jest psycholog przez telefon – takie rozwiązanie jest bardzo dobre dla rodziców, którym coś wydarzyło się nagle i potrzebują natychmiastowej porady. Opcja taka jest również dostępna onlie na stronach internetowych, gdzie można za pomocą czatu porozmawiać z lekarzem psychologiem. Musimy jednak pamiętać, że z możliwości kontaktu telefonicznego mogą i korzystają również dzieci, które przerasta sytuacja w domu lub różne inne niepowodzenia. Zazwyczaj jednak kontaktują się one z tak zwanym telefonem zaufania, dzięki takiej możliwości już niejedno dziecko odstąpiło od próby samobójczej. Takie telefony pomocy dla dzieci jak i dla rodziców zazwyczaj działają przez całą dobę, dlatego w każdym momencie możemy uzyskać pomoc. Ostatnią metodą z jakiej rodzic może skorzystać jest psychoterapeuta dla dzieci. Na początku takich spotkań następuje konsultacja z rodzicami, dzięki której terapeuta zbiera cały wywiad na temat dziecka. W następnych spotkaniach psycholog powoli poznaje dziecko oraz jego problemy. Następnym krokiem jest rozmowa z rodzicami dziecka i przedstawienie im metod postępowania. Jeżeli istnieje taka potrzeba terapeuta może zalecić konsultacje dziecka np. w poradni psychiatrycznej.

Taka pomoc dla dziecka jest niekiedy bardzo potrzebna i bardzo ważna, by móc pokazać młodemu człowiekowi, że każdy nawet największy problem da się rozwiązać. Rodzice ponad to nie powinni dopuszczać do takich sytuacji, aby ich dziecko musiało szukać pomocy przez telefon zaufania. Warto jest więc interesować się własnym dzieckiem na każdym etapie jego wychowania, rozmawiać i tłumaczyć dziecku oraz zawsze znaleźć dla niego czas. Jeżeli zastosujemy się do takich działań, młody człowiek będzie wiedział, że zawsze może na nas liczyć.

Wpis powstał przy współpracy z Inrelatiorodzina.pl