Szyfr Cezara – prosty sposób na bezpieczną komunikację

Kontakt z matematyką ma każdy, bez względu na to jak wygląda jego życie codzienne. Dlatego też mimo że wiele rzeczy nauczanych w szkole ostatecznie nie jest używanych na co dzień, podstawowe obliczenia muszą być realizowane przez każdego.

Prosta matematyka

W dobie komputerów oraz Internetu jednak każdy ma dostęp do licznych narzędzi matematycznych, które niegdyś były całkowicie nieosiągalne. Nie brakuje bowiem stron internetowych, gdzie można odnaleźć niezwykle wiele interesujących aplikacji zbudowanych z myślą o radzeniu sobie z różnego rodzaju obliczeniami. Przykładem może być kalkulator ułamków, który na pewno cieszy się wielką popularnością wśród uczniów szkół podstawowych oraz licealnych. Wśród kalkulatorów, które mogą przydać się dorosłym w codziennym życiu na pewno jest kalkulator przeznaczony do kalkulowania kwoty netto po podaniu wartości brutto. Pomaga to szybko określić jak będą wyglądać zarobki przy warunkach podawanych przez potencjalnego pracodawcę.

Interesujące są też kalkulatory masy ciała, dzięki którym można sprawdzić czy waga przy danym wzroście jest uznawana za zdrową bądź też zaczyna ocierać się o granicę otyłości. Nie brakuje także znacznie bardziej zaawansowanych narzędzi, które mają swoje specyficzne przeznaczenie. Takim narzędziem na pewno jest generator liczb, coś co nie wydaje się potrzebne dla przeciętnej osoby, aczkolwiek dla tych, którzy zajmują się loteriami jest niezwykle cenne. Taki generator liczb pozwala zapewnić pełną losowość trafionych rezultatów, co jest podstawą każdej uczciwej loterii.

Szyfrowanie

Wśród innych ciekawych narzędzi matematycznych, które można znaleźć w Internecie bez większego problemu, są aplikacje służące do szyfrowania. Podstawową na pewno jest szyfr Cezara, czyli jeden z najbardziej popularnych sposobów szyfrowania wiadomości jakie kiedykolwiek zostały opracowane. Stanowi dobry pierwszy krok dla każdego wielbiciela zagadek i szyfrów, a jego działanie może być niezwykle przydatne przy planowaniu zabaw oraz gier.

Jak zatem widać, w Internecie dostępnych jest mnóstwo ciekawych narzędzi matematycznych. Niektóre z nich ułatwiają życie na co dzień, przyspieszając obliczanie wielu rzeczy. Inne zaś działają bardziej jako ciekawostka, używana tylko w wybranych sytuacjach. Jednakże każdy na pewno znajdzie kalkulator dla siebie.